Procedura „Niebieskie Karty”

13 września 2023r. Rada Ministrów wydała Rozporządzenie w sprawie procedury „Niebieskie Karty” oraz wzorów formularzy „Niebieska Karta”, które weszło w życie 28 września 2023r.
W rozporządzeniu czytamy o zasadach dotyczących udziału w procedurze zespołów interdyscyplinarnych oraz grup diagnostyczno – pomocowych (co do tworzenia których, na mocy wspomnianej nowelizacji została zobowiązana każda gmina) oraz zadaniach, które zostały nałożone na zespół interdyscyplinarny oraz grupy diagnostyczno pomocowe. W Rozporządzeniu określone są zasady wszczęcia, prowadzenia oraz zakończenia procedury „Niebieskie Karty”.

Procedura rozpoczyna się w momencie wypełnienia formularza „Niebieska Karta – A” przez policjanta, pracownika socjalnego, asystenta rodziny, nauczyciela, pedagoga, psychologa osoby wykonujące zwód medyczny, przedstawiciela gminnej komisji rozwiązywania problemów alkoholowych, terapeuta – w przypadku uzasadnionego podejrzenia stosowania przemocy domowej lub zgłoszenia dokonanego przez świadka przemocy domowej. Wypełnienie formularza „Niebieska Karta – A” następuje to w obecności osoby, co do której istnieje podejrzenie, że jest dotknięta przemocą domową.

Formularz „Niebieska Karta – B” otrzymuje osoba doznająca przemocy domowej lub w przypadku przemocy wobec dziecka ” rodzic, opiekun prawny lub faktyczny, osoba, która zgłosiła podejrzenie stosowania przemocy w rodzinie. Formularz B jest dokumentem dla osób doznających przemocy domowej, zawierającym definicję: procedury „ Niebieskie Karty”, przemocy domowej, osoby doznającej przemocy domowej, formy przemocy domowej. Informację o miejscach gdzie można uzyskać pomoc. Formularza B nie przekazuje się osobie podejrzanej o stosowanie przemocy domowej.
Osoba doznająca przemocy domowej domowej jest poinformowana , jakie działania będą podjęte
w jej sprawie, gdzie może się zwrócić się o pomoc. W sytuacji krzywdzenia dziecka powiadamia się sąd rodzinny i nieletnich o wgląd w sytuację rodzinną dziecka.

Na posiedzenie grupy diagnostyczno – pomocowej zaprasza się osobę, wobec, której istnieje podejrzenie, że doznaje przemocy domowej. Na tym posiedzeniu dokonuje się diagnozy sytuacji osoby doznającej przemocy domowej, ustala się indywidualny plan pomocy na rzecz osoby doznającej przemocy oraz wypełnia formularz „Niebieska Karta – C”. Spotkanie grupy z osoba doznającą przemocy jest bardzo istotne dla podejmowanych w ramach procedury działań i ich efektywności. Osoba doznająca przemocy określa, jakie są jej potrzeby, gotowość do podjęcia działań. Jeżeli osoba doznająca przemocy nie stawi się na posiedzenie grupy diagnostyczno – pomocowej nie wstrzymuje to prac grupy. Na posiedzenie nie zaprasza się dzieci.

Formularz „Niebieska Karta – D” wypełnia funkcjonariusz Policji w obecności osoby, wobec której istnieje podejrzenie, że stosuje przemoc domową. Grupa diagnostyczno – pomocowa, po wezwaniu osoby stosującej przemoc domową, w jej obecności, dokonuje analizy sytuacji w związku z podejrzeniem stosowania przemocy domowej i na podstawie informacji zawartych w formularzu „ Niebieska Karta” – D dokonuje ustaleń dotyczących dalszych działań, zobowiązując osobę stosującą przemoc domową do ich realizacji w celu zmiany jej postępowania. Dodatkowo rozporządzenie wskazuje aby spotkania z osobom doznającą przemocy domowej oraz osobą stosującą przemoc domową nie mogą być organizowane w sposób uniemożliwiający im wzajemny kontakt.

Scroll to Top